Witamy, Gościu
Username: Password: Zapamiętaj mnie

TEMAT: Technologie Noego.

Technologie Noego. 4 lata 9 miesiąc temu #17405

 • Patryk
 • Patryk Avatar
 • Offline
 • Platinum Boarder
 • Posty: 699
 • Thank you received: 368
 • Oklaski: 20
Jako, że sam jestem zwolennikiem tego, iż Bóg udzielał ludziom ( Izraelowi, jak i cywilizacji przedpotopowej) technologi, która przewyższała myśl inżynierów żyjących w owych czasach przytoczę pewną ciekawą analizę arki Noego. Analogicznie demony i upadli wykradali tajemnice nieba i dawali je ludziom (jak opisuje księga Henocha)

Sam jestem od dawna ciekawe czym była Arka Przymierza i bardziej skłaniam się ku teorii, że to była właśnie zaawansowana myśl techniczna, a nie "czary mary" jakiegoś typu reaktor jądrowy lub transformator ?

„Kiedy ludzie zaczęli rozmnażać się na ziemi” i synowie boży brali sobie córki ludzkie za żony,[1] Bóg postanowił że życie ludzkie będzie trwać 120 lat.[2] W tych czasach byli na Ziemi olbrzymi…[3] itd., a o budowie arki ani słowa! Jak można wziąć wzmiankę o 120 latach dotyczącą długości życia ludzi i zastosować ją do czasu budowy arki? To przechodzi moje pojęcie.

Słyszałem kiedyś następujące wyjaśnienie: Kiedy Bóg obwieścił że życie ludzkie będzie skrócone do 120 lat, miał na myśli że stu-dwudziestolatki zginą w wodach potopu. Ale przecież takie powiązanie wieku człowieka z czasem budowy arki nie ma sensu, gdyż wśród ludzi było dużo ludzi którzy byli w wieku innym niż 120 lat. Właściwie to podczas nastania potopu było wiele ludzie w wiek 119, 118, 117, 116 itd., i liczba wzrastała wraz z malejącym wiekiem, a wszystkich razem było o wiele więcej niż stu-dwudziestolatków. W jaki sposób mowa o kilku osobach które ponoć miały być w wieku 120 lat z nastaniem potopu miała określić że kiedy te osoby się urodziły, Bóg polecił Noemu zbudować arkę? Jak data początku budowy arki mogła być obliczona, jeśli nikt nie wiedział jeszcze kiedy nastanie potop? Dla mnie jest to jakaś niezdrowa fantazja.

Lepiej zwróćmy uwagę na informacje związane bezpośrednio z wydarzeniami w życiu Noego i postarajmy się ustalić daty dotyczące budowy arki. Kiedy urodzili się Sem, Cham i Jafet, Noe miał 500 lat.[4] Biblia nie mówi, że byli oni trojaczkami, poza tym są oni wymieni poprzez kronikarza jakby byli reprezentantami kolejnych pokoleń,[5] dlatego uważam że można śmiało założyć iż Sem urodził się wtedy kiedy Noe miał 500 lat, a Cham i Jafet urodzili się odpowiednio 1 rok i 2 lata po Semie, co nie musi mieć większego sensu, gdyż mogli się oni urodzić w odległości kilku lat jeden od drugiego, np. co 20 lat. Wtedy Jafet urodziłby się kiedy Noe miał 540 lat, ale żeby nie tworzyć wielkich kontrastów z istniejącym wierzeniem będę się starał obliczyć jak najdłuższy czas budowy arki.

Wiemy że Bóg wydał polecenie zbudowania arki[6] kiedy Noe miał trzech synów, a więc mogło to być w roku 503 (lub 540) życia Noego. Wiemy też że potop rozpoczął się kiedy Noe miał 600 lat.[7] A więc od Bożego polecenia budowy arki do czasu potopu mogło upłynąć nie więcej niż 97 lat, ale mogło być o wiele mniej, np. tylko 60 jeśli Jafet urodził się kiedy Noe miał 540 lat. A jeśli Jafet urodził się w późniejszym roku życia Noego, to okres budowy arki był jeszcze krótszy.

Moje poprzednie założenie odnośnie daty urodzenia Sema można uznać za bezpodstawne (lub co najmniej wątpliwe) gdyż ktoś mógłby się uprzeć że Noe miał 500 lat dopiero po urodzeniu się Jafeta, a wtedy Sem musiałby się urodzić wcześniej, np. kiedy Noe miał 400 lat. Z tego powodu zacząłem szukać jakichś dodatkowych informacji i znalazłem. W dwa lata po potopie (potop zakończył się kiedy Noe miał 601 lat[8]), kiedy urodził się Arpachszad, Sem miał 100 lat,[9] a ten fakt wyraźnie stwierdza że pierworodny syn Noego urodził się kiedy Noe miał 503 lata, a nie 500 czy mniej. Moje założenie można więc zignorować bo mamy teraz pewną datę urodzenia Sema.

Daty urodzin Chama i Jafeta są nadal nie ustalone, ale nawet gdyby synowie Noego byli trojaczkami, i tak nie osiągniemy liczby lat 120 na budowę arki, mamy najwyżej 97 lat. Ale czy Sem, Cham i Jafet byli trojaczkami?

O wiele lat później Izaak wziął za żonę Rebekę która okazała się niepłodną.[10] Jednak Izaak modlił się, a Pan wysłuchał go i obdarował młode małżeństwo bliźniętami.[11] Choć Rebeka jeszcze przed porodem dowiedziała się że urodzi bliźnięta,[12] to jednak przy opisie porodu informacja o bliźniętach podkreślona została tak jakby nie było to codziennym wydarzeniem.[13] Gdyby Noe, żyjący wiele lat przed Izaakiem, miał trojaczki, byłoby to o wiele dziwniejszym faktem niż bliźniaczki Rebeki i pisarz księgi Rodzaju nie omieszkałby nadmienić tego zdarzenia. Dlatego wnioskuję że dzieci Noego nie byli trojaczkami, ale urodzili się pojedynczo, więc kiedy Jafet przyszedł na świat Noe miał co najmniej 505 lat. Jeśli Bóg polecił Noemu budować arkę tuż po urodzeniu Jafeta, budowa arki nie mogła trwać dłużej niż 95 lat, a jeśli Jafet urodził się później, budowa arki musiała trwać odpowiednio krócej.

Kiedy ktoś jest pod wrażeniem że Noe potrzebował 120 lat na budowę arki, to zredukowanie czasu do 95 lub mniej lat może się wydawać niewykonalne. Ale czy taka myśl jest właściwa? Piramidy powstały kilka tysiącleci temu i nadal nie wiemy jak były zbudowane choć powstało wiele teorii starających się wyjaśnić jak to się mogło stać. Ale nawet jeśli wiedzielibyśmy na pewno jak były zbudowane piramidy, ktoś może powiedzieć że nawet jeśli 5000 lat temu budowniczowie posiadali zadziwiającą wiedzę, wcale to nie znaczy że Noe musiał znać lepsze narzędzia niż drewniany młotek. Oczywiście, piramidy nie dowodzą że Noe musiał posiadać wielką wiedzę, ale chcę tylko powiedzieć że jeśli nie wiemy jak były budowane piramidy, wcale nie znaczy że Noe nie miał prawa posiadać wiedzy o której obecnie nie wiemy.

Kiedyś wydawało mi się że arka to prymitywna skrzynia z drewna sklejona smołą. Ale tak już nie myślę. Wiadomo przecież że Noe musiał wyrzucać odchody wszystkich zwierząt za burtę (nie mógł ich przecież magazynować przez cały rok), i zza tej samej burty musiał również czerpać wodę, którą dawał do picia rodzinie i pozostałym pasażerom. Jak więc zamienił gnojówkę w wodę zdatną do picia? Na pewno wiedział jak to robić, i być może miał lepsze sposoby od tych które znamy obecnie.

W języku Hebrajskim znajdujemy ciekawostkę o konstrukcji arki. Z polecenia Bożego Noe miał zbudować okno i zazwyczaj myślimy tutaj o oknie jako dziurze w ścianie, ale Biblia Hebrajska tego nie mówi bowiem używa innego słowa. Kiedy Noe wypuszczał kruka,[14] kiedy król filistyński podglądał Izaaka jak ten pieścił Rebekę,[15] lub kiedy Rahab spuszczała z muru Jerycha szpiegów Izraelskich… wszędzie użyty jest wyraz hebrajski ‘czalon’ (חלּון) oznaczający dziurę w ścianie. Ale w przypadku „okna” kończącego się na łokieć od góry użyte jest zupełnie inne słowo ‘cohar’ (צהר) które występuje w Biblii tylko 24 razy, i tylko jeden raz zostało przetłumaczone jako okno. Dlaczego?

Przypuszcza się że pierwsi tłumacze Biblii hebrajskiej na inne języki nie zdawali sobie sprawy z tego że ‘cohar’ może oznaczać światło (lampę) gdyż nie znali nic oprócz palącego się ogniska lub łuczywa, a ustawienie takiego „światła” tuż pod dachem to pewny pożar całej arki. Wbrew temu że w pozostałych przypadkach użycie słowa ‘cohar’ zawsze była mowa o jasnym świetle (np. światłość południa), w przypadku arki zostało użyte słowo ‘okno.’ Ale po zapoznaniu się z faktem że w Biblii hebrajskiej słowo przetłumaczone ‘okno’ jest przetłumaczone inaczej w każdym z pozostałych miejsc, od razu widać że nie jest to właściwe słowo ‘cohar.’

W najprecyzyjniejszej Biblii pod względem językowym (New American Standard Bible) bibliści rozróżnili między światłością i „oknem” w arce Noego, ale wytłumaczyli że ten sam wyraz hebrajski pochodzi z innego rdzenia i oznacza najprawdopodobniej ‘dach,’ dlatego znaczy ‘okno.’ Czy to ma sens? Dla mnie—nie.

W literaturze Hebrajskiej (włącznie z Biblią) poezja opiera się na innych zasadach niż współczesna poezja (rytm i rym). Polega ona na uzupełnianiu, rozwijaniu lub kontrastowaniu poprzedniego zdania. Popatrzmy jak użyte jest ‘cohar’ jako uzupełnienie (lub paralelizm),

Wyniesie jak światło sprawiedliwość twoją,

A prawo twoje jak słońce w południe. Ps37:6bw

oraz kontrast

Ani zarazy, która grasuje w ciemności,

Ani moru, który poraża w południe. Ps91:6bw

Użycie słowa ‘cohar’ jako okno w konstrukcji arki jest pogwałceniem zasad tłumaczenia języka hebrajskiego i wprowadza niepotrzebny zamęt do Słowa Bożego (nic dziwnego, Szatan będzie robił wszystko aby tak było). Poza tym w legendach imitujących potop, odpowiednik Noego (np. Gomer) zabrał na łódź słońce, co jest wskaźnikiem że ludzie myśleli o ‘cohar’ jako źródle światła. Według powyższego uważam że Bóg w swojej instrukcji podał Noemu dokładnie co miał na myśli—to samo co pisarze Biblii mieli na myśli kiedy używali słowa ‘cohar,’ a więc Noe miał na pokładzie światło.

Są jeszcze inne rzeczy świadczące o wysokiej wiedzy Noego, kapitana statku. Kiedy wody potopu zalały całą Ziemię były wzniesione 15 łokci nad najwyższymi górami na całej Ziemi,[16] skąd Noe o tym wiedział? Czy spuszczał linę z jakimś ciężarem i mierzył ją aby się dowiedzieć jak daleko jest od arki do powierzchni gruntu? Nawet jeśli tak, to skąd miałby wiedzieć kiedy arka była bezpośrednio nad najwyższą górą? Nie widział przecież ani gór ani innych elementów geograficznych Ziemi, nie mógł więc znać swojej pozycji względem planety, jeśli nie korzystałby z innych źródeł informacji.

Gdyby Noe kierował się gwiazdami, potrzebowałby precyzyjnych przyrządów (optycznych, elektronicznych lub innych nieznanych nam) aby ustalić swoją pozycję względem planety Ziemi. Musiałby też wiedzieć kiedy arka znajduje się nad najwyższą górą (jeśli w ogóle tam byłaby) i musiałoby to być w nocy, bo w dzień nie widać gwiazd (chyba że widać było planety Venus lub Jowisz i z tego Noe obliczył położenie arki). Można też kombinować że trzy-piętrowa arka zanurzona była co najmniej 15 łokci i natknęła się przypadkowo na górę, i stąd Noe wiedział jak wysoko była woda, ale skąd miałby wiedzieć że za horyzontem nie ma jakiejś wyższej góry? Jakkolwiek na to popatrzę, zakrawa to bardziej na fantazję niż na badanie Biblii. Dlatego uważam że Noe miał urządzenie do ustalenia trójwymiarowej pozycji względem Ziemi i nie musiał nawet być w pobliżu najwyższej góry aby się dowiedzieć na jakiej wysokości znajduje się arka.

Pastor Sebastian Tirtirau (uszkodzona strona jest tutaj) prowadzi misję w kilku miejscach świata, m.in. na pustyni Kalahari wśród buszmenów. Opowiadał kiedyś jak mocno trzeba się zabezpieczyć przed zimnem aby przetrwać kalaharyjską noc. Zdarzają się przypadki że ludzie przypalają sobie kończyny przy ogniu, a muszą być blisko ognia gdyż inaczej zamarzliby. Dwie Australijki wróciły stamtąd i opowiadały, że jak tylko zgaśnie słońce, ogarnia wszystko przenikliwe zimno, które nie da się opisać słowami, mimo że temperatura jest powyżej 0°C. Kiedy Izraelici wędrowali po pustyni, Bóg przebywał wśród nich w postaci słupa ognia w nocy aby ogrzewać ich i bronić przed dzikimi zwierzętami, a w postaci obłoku w dzień aby chronić przed skwarem dnia. Można się zastanowić jaka temperatura panowała w nocy w arce Noego. Czy ludzie i zwierzęta wewnątrz potrzebowali jakiegoś ogrzewania? Myślę że tak.

Aby ogrzać arkę, ile węgla potrzeba byłoby zmagazynować (gdzie?) i spalić w ciągu roku ich pływania? Arka nie mogła przebywać zawsze po słonecznej stronie Ziemi, gdyż musiałaby wtedy przemierzać drogę dokoła kuli ziemskiej tj. 40,000km z prędkością kilkuset kilometrów na godzinę co było raczej niemożliwe, a woda nie mogła opływać Ziemi z taką prędkością aby unosić z sobą arkę bo prawdopodobnie po takim rocznym szlifowaniu powierzchni Ziemi nie byłoby już gór. Jeśli Noe potrzebował podgrzewać arkę, to może musiał mieć jakieś sposoby magazynowania energii słonecznej w dzień i używania jej w nocy, albo coś jeszcze lepszego.

Podsumowując całą rozprawę stwierdzam że Noe nie mógł budować arki dłużej niż 95 lat, a najprawdopodobniej było to o wiele krócej, np. 20 lat. A na pokładzie miał osiągnięcia starożytnej cywilizacji o których nam się nawet nie śniło. Nie musiał mieć pełnej automatyzacji która wyeliminowałaby potrzebę wysiłku fizycznego załogi arki (to byłoby niekorzystne dla ich zdrowia), ale miał urządzenia oczyszczające wodę, wietrzące pomieszczenia, pakujące i usuwające odchody… miał też przezroczysty dach umożliwiający hodowanie roślin… a na stole każdego dnia miał świeże jarzyny i owoce dojrzewające w takich samych warunkach jak na Ziemi przed potopem.

Kiedy lały deszcze przez 40 dni, lampa nuklearna świeciła i dawała takie same światło jak słońce (reaktor jądrowy) przy którym można się było opalać i nie narzekać na niedobór witaminy D, a rośliny i zwierzęta też miały wszystko co potrzebowały—światło i ciepło. Kiedy deszcz ustał, w dzień słońce oświecało wnętrze arki a w nocy gwiazdy zaglądały do środka. A kiedy wody wyschły i gołębica nie wróciła, arka stała na wzgórzach Ararat jakby statek kosmiczny uzbrojony przedpotopową cywilizacją, a nie jako prymitywna skrzynia sklejona smołą.•

źródło closer2truth.org/2011/04/17/arka-noego/
Czy piekło za życia będzie rekompensowane niebem po śmierci ?
Administrator wyłączył możliwość publicznego pisania postów.
Za tę wiadomość podziękował(a): Lukrecja

Technologie Noego. 4 lata 9 miesiąc temu #17497

 • tytylkoja
 • tytylkoja Avatar
 • Offline
 • Gold Boarder
 • Posty: 215
 • Thank you received: 55
 • Oklaski: 4
Przecxytałem uważnie, kilka fragmentow po kilka razy nawet. Jest to nie do pomyślenia ale nigdy nie wiadomo czy nasz Noe nie był pierwszym Teslą :) . Ciekawy artykuł no ale jednak ciężko mi w to uwierzyc :p
Jeśli będę o krok dalej niż teraz to przypomnij mi Ojcze w jaki sposób Cię odwiedzać
Administrator wyłączył możliwość publicznego pisania postów.

Technologie Noego. 4 lata 9 miesiąc temu #17533

 • LuckyLuke
 • LuckyLuke Avatar
 • Offline
 • Gold Boarder
 • Posty: 261
 • Thank you received: 69
 • Oklaski: 1
Erich von Daniken pisał, że Arka Przymierza to jakaś myśl technologiczna napędzana reaktorem atomowym. Stroje Lewitów porównywał do skafandrów ochronnych. Tylko czemu to miałoby służyć?

Ja to kładę między J.R.R. Tolkien'a a P.K. Dick'a :D
I z powodu mojego imienia będziecie w nienawiści u wszystkich.
Ale włos z głowy wam nie zginie.
Przez swoją wytrwałość ocalicie wasze życie.
Administrator wyłączył możliwość publicznego pisania postów.

Technologie Noego. 4 lata 9 miesiąc temu #17553

 • DianaZ
 • DianaZ Avatar
 • Offline
 • Platinum Boarder
 • Posty: 783
 • Thank you received: 379
 • Oklaski: 15
Moim zdaniem Noe mógł mieć na arce coś takiego:

www.crazynauka.pl/solarna-zarowka-z-bute...nobla-jego-autorami/

Tylko skąd wziął plastikową butelkę ;) ?
Zawsze się radujcie. Bez przestanku się módlcie. Za wszystko dziękujcie.
Administrator wyłączył możliwość publicznego pisania postów.
Za tę wiadomość podziękował(a): Patryk

Technologie Noego. 4 lata 9 miesiąc temu #17582

 • Ekwador89
 • Ekwador89 Avatar
 • Offline
 • Expert Boarder
 • Posty: 106
 • Thank you received: 34
 • Oklaski: 0
Noe wiedzę i rozmazy miał prosto od Boga. Udało mi się w bibliotece miejskiej trafić na pozycje " W poszukiwaniu zaginionej arki" CHarles E. Sellier & David W. Balsiger. Polecam każdemu zainteresowanego tematem arki Noego. Jest to opracowanie udowodniające ze strony fizycznej i możliwościowej w jaki sposób to wszystko działało aż po zeznania świadków z całego tysiąclecia ostatniego którzy n arkę się natknęli. Nie chce mi się przepisywać książki ale odpowie ci na każde pytanie w temacie.
Administrator wyłączył możliwość publicznego pisania postów.

Technologie Noego. 4 lata 9 miesiąc temu #17583

 • Patryk
 • Patryk Avatar
 • Offline
 • Platinum Boarder
 • Posty: 699
 • Thank you received: 368
 • Oklaski: 20
@Diana

Miał arkę napędzaną paliwem nuklearnym, a z butelką miał mieć problem :woohoo:


Trochę o elektryczności
infra.org.pl/historia-/paleoastronautyka...ni-znali-elektryczno

talbot.nowyekran.pl.neon24.pl/post/94658...-starozytnym-egipcie

Ps. Bardziej mógł mieć problem z wybielaczem brrr, choć z drugiej strony wody miał raczej pod dostatkiem :whistle:
Czy piekło za życia będzie rekompensowane niebem po śmierci ?
Ostatnio zmieniany: 4 lata 9 miesiąc temu przez Patryk.
Administrator wyłączył możliwość publicznego pisania postów.
Time to create page: 0.105 seconds
JSN Solid template designed by JoomlaShine.com